Druk – rodzaje i technologie

Druk UV

Kliknij w powyższy obrazek i dowiedz się, czym charakteryzuje się druk w technologii UV

Druk offsetowy

Kliknij w powyższy obrazek i dowiedz się, czym charakteryzuje się druk w technologii offsetowej

Druk cyfrowy

Kliknij w powyższy obrazek i dowiedz się, czym charakteryzuje się druk w technologii cyfrowej

Druk na plastikach

Kliknij w powyższy obrazek i dowiedz się, czym charakteryzuje się druk na plastikach (PP, PET, PET GAG, PVC)

Druk na metalizie

Kliknij w powyższy obrazek i dowiedz się, czym charakteryzuje się druk na podłożach metalizowanych

Druk na papierach ekologicznych

Kliknij w powyższy obrazek i dowiedz się, czym charakteryzuje się druk na papierach w stylu eko

Druk i jego historia

Na przestrzeni lat rozgrywało się wiele ważnych momentów w historii drukarstwa. Od wieków ludzie szukali sposobów natychmiastowego, szybkiego i trwałego odtwarzania tekstów i obrazów. Misja ta sięga co najmniej 2400 p.n.e., Egipcjanie wynaleźli wówczas stemple do ozdabiania glinianych tabliczek, na długo przed odkryciem sposobu wytwarzania papieru i druku. Wykonywanie stempli wymagało od rzemieślników starannego wykrawania słów i obrazów z brązu lub kamienia. Metodę opracowano w Chinach w czasach dynastii Tang i położyła ona podwaliny pod nowoczesne technologie druku. Okazał się to przydatne do tworzenia wielkoformatowych odbitek z kamiennych pomników, umożliwiło to również publiczne rozpowszechnianie tekstów religijnych. Dodatkowo metodą tą rejestrowano słynne dzieła kaligraficzne.

Technologie druku na przełomie tysiąclecia

W VII wieku Chiny wynalazły drzeworyt, co doprowadziło do powstania wielu nowych technik drukarskich. Jednym z przykładów są buddyjskie pisma święte wydrukowane w Japonii w ponad milionie egzemplarzy. W 868 roku kopia „Diamentowej Sutry” została znaleziona ukryta w szczelinie skalnej w jaskini niedaleko Dunhuang. Rolka barwionego na żółto papieru ze sklejonymi brzegami trafiła do Biblioteki Brytyjskiej w Londynie. Jego długość wynosi ponad 5 metrów, a szerokość ponad 2,5 metra, co można podciągnąć do aktualnych dzieł, jakie wykonuje drukarnia wielkoformatowa. Papier w rolce zawiera siedem zadrukowanych arkuszy. W 1041 roku w Chinach wynaleziono pierwszą ruchomą czcionkę wykonaną z wypalanej gliny. Około 60 lat później na Sycylii otwarto pierwszy magazyn papieru w Europie. Doprowadziło to do łatwego rozpowszechniania medium drukarskiego na całym kontynencie. 

W 1107 roku Chińczycy opracowali metodę druku kolorowego, którą po raz pierwszy wykorzystano do drukowania banknotów. Następnie stworzyli pierwszą czcionkę wykonaną z metalu w XV wieku. Jan Gutenberg stworzył metalową odmianę technologii prasy drukarskiej poprzez swoje badania składu. Dwa lata później Laurensowi Costerowi z Haarlemu w Holandii przypisuje się stworzenie pierwszego europejskiego kroju pisma. Następni są belgijski Jean Brito i włoski złotnik Pamphilo Castaldi, którzy tworzyli czcionki mniej więcej w tym samym czasie co Coster. W 1473 roku w Krakowie wydrukowano najstarszą drukowaną księgę łacińską, nazywana Psalterium, była pierwszą książką wydrukowaną w kraju. Dwa lata później w Krakowie ukazała się pierwsza drukowana książka Jana Turrekrema – nazywała się Explanatio in Psalterium. Popularność druku znacznie wzrosła dzięki takim pojęciom, jak skład i czcionki. W tym samym czasie we Wrocławiu zaczęto drukować polskie czasopisma Kasper Elyan. W 1892 roku Adolf Scheufelen stworzył bardziej odporny powlekany papier, który prawie 100 lat później został zastąpiony przez DTP w tradycyjnych metodach składu. Dziś druk offsetowy oraz pozostałe jego rodzaje są czymś zupełnie powszechnym, jak widać, nie zawsze tak było.

Współczesne rodzaje druku

Współcześnie stosowane są różne metody i techniki drukowania. Nowoczesne drukarnie wykorzystują cztery technologie do tworzenia materiałów drukowanych, a należą do nich:

Dodatkowe rozróżnienie pod względem technologii druku to druk wypukły i płaski. Nowoczesny park maszynowy pozwala drukarniom oferować usługi druku UV i UV LED (technologii, której jakiś czas temu jeszcze nie było). Zrozumienie zalet i wad każdej z technik drukarskich pomoże zdecydować, czy jest to na pewno odpowiednia technika druku, z której chcesz skorzystać.

Druk offsetowy jest metodą stosowaną zwykle przy drukowaniu dużych nakładów. Zwiększając ogólny nakład druku, zmniejsza się koszt pojedynczego użytku. Druk offsetowy zapewnia wysokiej jakości rezultaty niezależnie od temperatury czy wilgotności. Jest powszechną metodą druku stosowaną w wielu dziedzinach. Metoda ta ma jednak kilka wad: długi czas realizacji i wysokie koszty przy małych nakładach. Niektóre z zalet druku offsetowego to możliwość dostosowania go do konkretnych potrzeb i obniżenie kosztów.

Druk cyfrowy omija potrzebę formy drukowanej, wykonując nadruk bezpośrednio z pliku. Pozwala to na personalizację przy niskim lub pojedynczym nakładzie, na co nie pozwoliłby druk offsetowy. Mając to na uwadze, jest tani i szybki w produkcji. Druk cyfrowy to niezawodny wybór w przypadku pilnych realizacji o niewielkich nakładach.

Sitodruk pozwala na nadruk na każdej powierzchni i szerokiej gamie materiałów, w tym na tworzywach takich jak papier, karton, skóra, plastik czy drewno. Proces sitodruku polega na przepychaniu farby przez sito. Dzięki temu cena sitodruku jest niska, a proces trwały. Jedyną wadą tego rodzaju druku może być konieczność nadrukowania kilku kolorów na kilka przebiegów (w 1 przebiegu przez maszynę nakładany jest wyłącznie 1 kolor), przez co w przypadku druków w CMYK, przegrywa on z konkurencją.

Druk UV to stosunkowo nowa metoda drukowania, która gwarantuje wysokiej jakości nadruk. Dzięki lampom UV jest zabezpieczony automatycznie od razu po wydruku. Technologia ta pozwala drukować praktycznie na każdym materiale i jest to jedna z najbardziej przyjaznych dla środowiska metod drukowania. Druk UV w Poznaniu w drukarni NowoczesnyDruk można wykonywać bez problemu w CMYK lub Pantone. Jest on korzystny i w przypadku posiadania maszyny offsetowej w technologii UV pozwala tworzyć duże nakłady w przystępnych cenach. Druk UV LED oferuje taką samą jakość jak druk offsetowy, posiadając przy tym mniejszą liczbę wad. Ponadto może drukować na dużo szerszej gamie materiałów, gwarantując, że drukowane materiały są odporne na czynniki zewnętrzne i trwałe.

ul. Obornicka 49a, 62-002 Suchy Las

Skontaktuj się z nami!

drukarnia poznań

drukarnia poznań

(+48) 61 843 38 10
biuro@pawdruk.pl