Druk offsetowy Poznań

Druk offsetowy Poznań

Druk offsetowy

Druk offsetowy jest jedną z najpopularniejszych technologii druku, w której obraz przenoszony jest na podłoże drukowe za pośrednictwem aluminiowej matrycy znanej często potocznie pod nazwą „płyty drukarskiej”. Offset jest obecnie jedną z najczęściej spotykanych technik druku. Druk offsetowy można podzielić na arkuszowy oraz rolowy (zwojowy). Druk rolowy wykorzystywany jest często do produkcji wysokonakładowych, np. gazet, magazynów, czasopism i charakteryzuje się z reguły nieco niższą jakością. Druk arkuszowy natomiast służy do wszystkich pozostałych druków: ulotek, plakatów, opakowań, broszur, katalogów, etykiet, gazetek promocyjnych i wielu innych.

Druk offsetowy co to?

Druk offsetowy to „technika druku płaskiego, w której obraz przenoszony jest z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe za pośrednictwem cylindra pośredniego, który jest pokryty obciągiem”.

W tłumaczeniu na prostszy język jest to nadruk, który przenosi farbę z aluminiowego podłoża na podłoże (w naszym przypadku kartkę papieru) poprzez odbicie na cylindrze pokrytym warstwą gumy. To rozmieszczenie farby na podłożu decyduje o tym, jak zostanie ona umieszczona na cylindrze pośrednim, a tym samym na papierze.

Najważniejsze w druku offsetowym są 4 cylindry w maszynie offsetowej – każdy z nałożonym innym kolorem: cyjan, magenta, żółty i czarny (znany również jako C, M, Y, K). Niektóre maszyny posiadają również piąty cylinder, co pozwala na optymalizację wydruku lub nałożenie dodatkowych kolorów poza przestrzeń CMYK.

Druk offsetowy wykorzystuje przyciągające i odpychające siły wody. Tam, gdzie ma być nadruk, matryca pokryta jest oleofilową (a jednocześnie hydrofobową) substancją, która przyciąga tłustą farbę i odpycha wodę. Tam, gdzie nadruk nie jest wymagany – drukarnia offsetowa stosuje substancje hydrofilowe (i jednocześnie oleofobowe).

Drukarnia offsetowa – początki

Mało kto potrafi sobie dziś wyobrazić drukowanie na plastiku czy papierze bez technologii druku offsetowego. Jest nie tylko dobrej jakości, ale także tani. Co ciekawe, jego początki sięgają… XVIII wieku! Warto poznać jego historię.

Druk offsetowy ma swoje korzenie w innej technice drukarskiej: litografii. Został wynaleziony przez Aloisa Senefeldera (1771-1834), który pisał scenariusze do sztuk teatralnych. Kiedy opublikował swoją pracę, stwierdził, że koszt druku był ogromny, co było całkowicie nieproporcjonalne do jego dochodów ze sprzedaży pracy. Jednak sam proces drukowania wydawał mu się prosty, więc postanowił zrobić to sam. Najpierw próbował wyryć treść na tabliczkach miedzianych, ale przypadkowo odkrył zalety płyt wapiennych. Okazuje się, że miejsce, na którym kiedyś pisał, pokryte sadzą zmieszaną z mydłem i woskiem nie przyjmuje wody, ale farbę – tak. Zaczął więc rysować na kamieniu, zwilżać go wodą i malować – tak powstała pierwsza matryca. Później udoskonalił swój wynalazek, przenosząc rysunki przez płytę na specjalny papier, z którego uzyskał czytelność rysunków i możliwość ich odtworzenia na jednej płycie. Po opatentowaniu techniki nazwał ją fotolitografią.

Litografia zyskała na popularności, ale w XX wieku zaczęto ją zastępować drukiem. Płyty wykonane z kamienia nie były łatwe w użytkowaniu. Zostały one zastąpione płytami cynkowymi i aluminiowymi. Płyty są umieszczane na cylindrach i dzięki nim następuje drukowane na papierze. Z drugiej jednak strony płyty szybko się zużywają, a malowanie na nich zajmuje dużo czasu.

Mało kto wie, że druk offsetowy tak naprawdę powstał przypadkiem. Pewnego razu operator prasy litograficznej przypadkowo zadrukował papier z gumą pod spodem, na którym rozpryskała się farba. Na każdym kolejnym arkuszu okazało się, że grafiki odbite od gumy są bardziej czytelne niż te odbite od płyty. W ten sposób rozpoczęła się era stosowania gumy do przenoszenia obrazów, która wydłużyła także żywotność kliszy drukarskiej. Jest to uważane za pierwszy druk offsetowy. Technika ta udoskonalana była przez lata, aż do wynalezienia światłoczułych klisz do druku litograficznego produkowanych na skalę przemysłową. Obecnie większość dużych nakładów, takich jak druk ulotek, plakatów, wizytówek, realizowana jest przez druk offsetowy.

Druk offsetowy w czasach obecnych

Założenia druku offsetowego pozostają te same, ale zmieniły się narzędzia. Dziś technolog nie musi już bawić się w małego chemika. Matryca jest tworzona automatycznie przy użyciu technologii naświetlania CTP (Computer-to-Plate). W ostatnich latach pojawiły się również prasy drukarskie, które umożliwiają przygotowanie klisz drukarskich bezpośrednio na cylindrze. Druk offsetowy to niezwykle zaawansowana technologia, która wykonuje nasza drukarnia wielkoformatowa z Poznania.

Nic więc dziwnego, że druk rolowy oferuje znacznie lepszą jakość druku niż inne technologie. Wiąże się to jednak z koniecznością odpowiedniego przygotowania. Ponieważ kolory poszczególnych elementów drukowane są w różnych etapach, ich poprawna kombinacja jest ważniejsza niż np. w przypadku druku cyfrowego. Stosowanie grafiki wektorowej jest niemal obowiązkowe, szczególnie w przypadku tekstu lub logo.

Konieczność przygotowania matrycy sprawia, że ​​druk offsetowy wiąże się z kosztami początkowymi, których druk cyfrowy nie ponosi. Oznacza to, że będzie tylko drożej przy niskich kosztach. Gdy jednak usuniemy z równania kwestie gotowości, koszt wyprodukowania arkusza na maszynie offsetowej będzie znacznie niższy niż druk na prasie cyfrowej.

Przy większych ilościach (w zależności od wielkości kartonu zaczynają się od 150 sztuk), w standardzie full color, można uzyskać wyższą jakość nadruku na kartonie oraz niższą cenę jednostkową. W tym przypadku mantra „zrównoważymy” jest zawsze dobrą wiadomością.

Druk rolowy – plusy i minusy

Jak widać, druk offsetowy ma swoje niezaprzeczalne zalety, ale ma też wady. Przyjrzyjmy się im:

Zalety druku offsetowego

  • Jedna z najbardziej ekonomicznych metod druku przy druku wysokonakładowym, dzięki czemu idealnie nadaje się do drukowania materiałów promocyjnych,
  • najlepsza jakość – wyrazistość druku oraz wierne odwzorowanie kolorów i detali,
  • wysoka trwałość druku, zadrukowany papier można ulepszyć,
  • możliwość nadruku wielu kolorów (podstawowy i dodatkowy),
  • możliwość wykorzystania różnych materiałów do druku.

Druk arkuszowy i jego wady

  • Konieczność przygotowania do druku, co wiąże się z wydłużonym czasem rozpoczęcia pracy,
  • to podejście nie jest opłacalne przy niskich nakładach,
  • nie można wykonać drukowania spersonalizowanego.

Jeśli zastanawiasz się nad wydrukiem wielu kopii materiałów firmowych (w dużych nakładach), wybierz drukarnię, która oferuje druk offsetowy w Poznaniu – jest to dla Ciebie najbardziej opłacalne rozwiązanie.

ul. Obornicka 49a, 62-002 Suchy Las

Drukarnia offsetowa

Drukarnia PawDruk
(+48) 61 843 38 10
biuro@pawdruk.pl