CMYK druk Poznań – drukarnia CMYK

Kolorystyka CMYK

CMYK

Drukarnia CMYK w Poznaniu

Kolorystyka w druku ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim wpływa na finalny efekt wykonanych produkcji. Dlatego też w naszej firmie korzystamy tylko i wyłącznie ze sprawdzonych, jakościowych rozwiązań. Jedną z nich jest druk CMYK, a więc oparty na czterech podstawowych kolorach drukarskich. Ma to o tyle duże znaczenie, że dzięki tej technice możliwe jest uzyskanie dokładnie odwzorowanych barw w rzeczywistości, porównując je do projektu. W poligrafii CMYK jest bardzo powszechnym rozwiązaniem. W naszej firmie jednak korzystamy z nowoczesnych maszyn, a także zatrudniamy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, dzięki czemu to, co powszechne, wciąż jest jedyne w swoim rodzaju. Zachęcamy więc do skorzystania z naszej oferty drukowania w CMYK, a w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących usług do kontaktu.

Cztery odcienie w druku CMYK

Skrót CMYK oznacza dosłownie cztery podstawowe kolory używane przy tej technice kolorowania, poniżej każdy z nich:

  • Cyjan, który odpowiada literce C, jest to odcień niebieskiego, jednak nieco bledszy i bardziej spłowiały. Można tutaj określić go mianem sinoniebieskiego. Najbardziej podobne do niego barwy to szafir, błękit i turkus. 
  • Następny to Magenta, kolor uzyskiwany w wyniku zmieszania barwy czerwonej z niebieską. Przypomina najbardziej fuksję, choć można go także podciągnąć pod karmazyn oraz amarant. Bez dwóch zdań jeden z najpiękniejszych kolorów w całej palecie barw CMYK.
  • Yellow, jak sama nazwa wskazuje to kolor przypominający barwę żółtą, choć jest od niej nieco bledszy, szczególnie od mocno nasyconej żółci. Barwa ta stanowi nieodłączny element w całej kolorystyce CMYK.
  • Na koniec pozostała nam literka K, która odpowiada za Black, kolor czarny, który nie jest mocno głęboki, a raczej można powiedzieć tradycyjny. Czerń w tym wydaniu niejednokrotnie zespala pozostałe oraz jest powodem, dla którego można uzyskiwać ciemniejsze odcienie przy wydruku.

Oczywiście w naszej drukarni w Poznaniu wykorzystujemy inne techniki kolorowania, przede wszystkim jest to druk Pantone

Drukowanie w CMYK – czym się różni od kolorystyki RGB?

Różnica pomiędzy RGB a CMYK jest bardzo prosta. W przypadku RGB mamy do czynienia z trzema podstawowymi kolorami wykorzystywanymi w monitorach komputerowych, laptopach czy telewizorach. Mowa tutaj o kolorze czerwonym, niebieskim oraz zielonym, które w odpowiednim przybliżeniu są bardzo dobrze widoczne. Kolorystyka CMYK z kolei spotykana jest tylko i wyłącznie w druku. Nie będziemy wspominać barw, bo każda z nich została opisana powyżej. Chcemy jednak polecić nasze pozostałe usługi oraz całą ofertę, foliowanie druku cyfrowego to jedna z dostępnych możliwości.

Druk CMYK a kolorystyka Pantone

Drukowanie w CMYK wymaga zastosowania wspominanych czterech kolorów. Pantone to z kolei technika kolorowania wykorzystująca znacznie więcej odcieni, podstawowych jest bowiem aż 1761, w których skład wchodzi także biel i czerń. Pantone pozwala uzyskać dodatkowe możliwości kolorystyczne, metoda ta stosowana jest jednak znacznie rzadziej, często w przypadkach, gdy CMYK nie jest wystarczającym rozwiązaniem. Jak można zauważyć, kolorystyka w druku ma ogromne znaczenie w pracy drukarni.

Kolorystyka RGB

(spotykana w komputerze)

kolorystyka RGB

kolorystyka RGB

Kolorystyka CMYK

(spotykana w druku)

kolorystyka CMYK

kolorystyka CMYK

ul. Obornicka 49a, 62-002 Suchy Las

Skontaktuj się z nami!

Paw Druk Drukarnia
(+48) 797 123 150
Dział handlowy
p.saenger@pawdruk.pl
Dział handlowy