Kolorystyka w druku

Kliknij w powyższy obrazek i zapoznaj się z pojęciem kolorystyki CMYK

Kliknij w powyższy obrazek i zapoznaj się z pojęciem kolorystyki Pantone

Jakie są różnice pomiędzy drukiem CMYK a Pantone?

Nie jest rzadkością sytuacja, w której kolory na ekranach naszych komputerów pokazują zupełnie inną kolorystykę / odcienie niż w przypadku wydrukowanych materiałów. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy i co sprawić, aby zminimalizować ten problem? Postaramy się omówić ważne kwestie, jeżeli chodzi o kolory i wskazać istotne różnice występujące pomiędzy drukiem CMYK i Pantone. Zapraszamy!

RGB – czyli kolory, które widzimy na monitorze komputera

Przy tworzeniu projektów graficznych korzystamy zazwyczaj z urządzeń elektronicznych (np. komputerów, tabletów) wyświetlających kolory w systemie RGB (R-czerwony [red], G-zielony [green], B-niebieski [blue]). Należy mieć na uwadze, że wszystkie pliki oraz zdjęcia zrobione aparatem będą zapisywane w tej palecie kolorystycznej i nie do końca są odpowiednie do profesjonalnego drukowania. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości druku i poprawnie odwzorowanych kolorach, musimy zmienić przestrzeń barw z RGB na CMYK – czyli na kolorystykę w druku stosowaną najczęściej.

CMYK – kolorystyka w druku

CMYK jest to paleta barw wykorzystywana w druku i pozwala nam dokładnie odtworzyć odcienie określonej grafiki. Skrót nazwy pochodzi od połączenia angielskich nazw czterech kolorów: C (Cyan), M (Magenta), Y (Yellow) i K (Black). Z połączenia tych kolorów jesteśmy w stanie uzyskać wiele innych barw i to właśnie z tych kolorów najczęściej korzysta się w poligrafii. Należy pamiętać, że konwertując plik produkcyjny z RGB na druk CMYK, możemy uzyskać nieco inne odcienie kolorystyczne – dlatego też ważne jest, aby pliki do druku przygotowywać w przestrzeni kolorystycznej CMYK.

Kolorystyka Pantone

Kolorystyka Pantone jest zaraz po CMYK drugą najczęściej spotykaną paletą kolorów w przypadku druku. Farby Pantone mają swoje określone odcienie, które zamawiane są według odpowiedniego wzornika. Farby te stanowią często dodatkowy kolor, który służy ulepszaniu niektórych grafik i produkcji. Często zdarza się tak, że sięgamy po kolor Pantone z racji, że jest on niemożliwy do osiągnięcia w przestrzeni kolorystycznej CMYK lub w przypadku gdy chcemy uzyskać pewną powtarzalność kolorystyczną (np. drukując logo firmy). Druk Pantone w Poznaniu wykonywany jest przez naszą firmę, także zapraszamy.

Podstawowe różnice pomiędzy kolorystyką CMYK a Pantone

  1. Dzięki Pantone możemy uzyskać wiele odcieni niedostępnych przy korzystaniu z palety CMYK. Kolory są też często bardziej wyraziste i jest możliwość korzystania z kolorów neonowych lub metalicznych.
  2. CMYK zbudowany jest z tzw. rastra, którego siatkę możemy zobaczyć dopiero przy dużym przybliżeniu, aczkolwiek ma to znaczenie w przypadku druku bardzo drobnych elementów (np. drobnych napisów) – w przypadku CMYK może wystąpić na nich problem z pasowaniem kolorów (np. Cyan delikatnie przesunięty względem Magenty, tworząc przy małych elementach widoczne przesunięcie). W Pantone eliminujemy już ten problem.
  3. Druk Pantone jest zazwyczaj droższy, ze względu na ustawienia maszyny każdorazowo pod każdy kolor do druku z tej palety. Jeżeli mamy elementy niewymagające określonego w Pantone odcienia, lepiej jest je wydrukować w CMYK.
  4. Pantone może zapewnić większą powtarzalność kolorystyczną produkcji, ale nie zawsze można go zastosować.
  5. W druku cyfrowym (a więc w mniejszych nakładach) nie ma możliwości druku w Pantone – wówczas musimy drukować wyłącznie w CMYKu.
  6. Kolorystyka CMYK, która wynika z mieszania kolorów, nie daje 100% pewności uzyskania danego odcienia – w przeciwieństwie do kolorystyki Pantone, której odcień otrzymamy z reguły taki jak na wzorniku.
  7. Dzięki Pantone możemy używać też niestandardowe odcienie, takie jak np. złoto, srebro, kolor neonowy, itp.

W obu przypadkach możliwa jest procedura uszlachetnienia, a więc wzmocnienie lub zwiększenie walorów wizualnych druku.

ul. Obornicka 49a, 62-002 Suchy Las

Skontaktuj się z nami!

drukarnia poznań

drukarnia poznań

(+48) 797 123 150
Dział handlowy
p.saenger@pawdruk.pl
Dział handlowy