Sitodruk Poznań – drukarnia sitodruk

Sitodruk Poznań

Sitodruk – drukarnia sitodruk

Sitodruk, serigrafia, druk sitowy – technika drukarska, w której drukowana forma jest nakładana na szablon wykonany z drobno tkanej siatki, metalu lub włókien syntetycznych. Drukowanie polega na przepychaniu tuszu przez matrycę.

Siatka sitodrukowa

Siatka sitodrukowa to zazwyczaj aluminiowa rama pokryta siatką (wykonaną z nylonu, poliestru lub metalu) z szablonem.

Jak wykonać formę drukową do sitodruku?

Przygotowanie formy drukarskiej pod sitodruk polega na wykonaniu szablonu, czyli zakryciu miejsc niedrukujących – zaślepieniu siatki sitodrukowej. Można to zrobić na kilka sposobów, a wybór jednego zależy od rodzaju tuszu, rastra, objętości druku i pożądanego efektu druku. Na przykład:

  • stworzenie nieprzepuszczalnej warstwy na siatce poprzez naniesienie odpowiedniego roztworu,
  • rysowanie po powierzchni siatki kredką litograficzną lub tuszem,
  • wycinanie szablonów z papieru lub folii,
  • powlekanie siatki światłoczułą emulsją.

Farby stosowane w technologii sitodrukowej

Istnieją dwa rodzaje farb do sitodruku: farby na bazie wody i farby plastizolowe. Atramenty plastizolowe wydzielają silny zapach i nie zawierają PVC ani formaldehydu. Można je drukować na bardzo gęstych tkaninach i drukować żywe, mocno nasycone kolory. Farby na bazie wody są bezwonne i mogą być drukowane na każdym rodzaju tkaniny siatkowej. Dodatkowo można je drukować na gęstych tkaninach o żywych kolorach i intensywnym nasyceniu. Podczas sitodruku farby zmieniają się między dwiema różnymi opcjami. Preferowane są farby plastizolowe ze względu na ich odporność na zmywanie bez suszenia na prasie drukarskiej. Bez problemu można je utrwalić w wysokiej temperaturze 160 stopni Celsjusza. Specjalne farby, takie jak lakiery UV, farby metaliczne i farby wyładowcze do tkanin, mogą tworzyć wzory poprzez usuwanie pigmentu. Alternatywnie, rozpuszczalniki są używane do drukowania na innych materiałach dzięki atramentom, które są głównie wykonane z rozpuszczalnika. Drukarnia z Poznania chętnie przygotuje sitodruk z dwóch wymienianych rodzajów farb.

Sitodruk co to? – jak przebiega cały proces?

Maszyny sitodrukowe zautomatyzowane wykorzystują prasy do sitodruku do osadzania atramentu na podłożu. Alternatywnie, aby osiągnąć ten sam rezultat, można użyć ręcznej prasy. Ponadto maszyny do sitodruku mogą drukować na zakrzywionych lub cylindrycznych podłożach. Sitodruk ma zwykle niższą rozdzielczość i precyzję niż inne metody, takie jak druk offsetowy. Dzieje się tak, ponieważ gęstość zastosowanej siatki atramentu określa, jak precyzyjny i rozdzielczy wydaje się druk.

Drukarnia sitodruk – dalsza część procesu

Atrament jest nakładany na siatkę maszyny drukującej, przez którą podczas drukowania przechodzi rakla. Drukowanie na skanerze płaskim powoduje, że siatka rozprowadza farbę po całej powierzchni. Starsze urządzenia o niższej jakości zazwyczaj wykorzystują zębatki i zębniki do synchronizacji ogólnej prędkości ze skanowanym obiektem. Bardziej nowoczesne urządzenia są napędzane serwomechanizmem i nie wymagają żadnych mechanicznych regulacji w celu utrzymania synchronizacji – zamiast tego automatycznie dostosowują prędkość skanowania sita bez zmiany rozmiaru sita. W naszej firmie wykonujemy sitodruk, ale również inne rodzaje usług, takie jak drukowanie na papierze ekologicznym.

Co to sitodruk? Gdzie go stosować?

Technologia sitodruku może być wykorzystywana do wielu celów. Dzięki tej technice można nadrukować dowolny tekst, obrazy i projekty na prawie każdym rodzaju materiału: kartonie, tkaninie, plastiku, płytach, foliach, szkle, a nawet metalu. Metodę stosuje się również do nadruków na koszulkach. Polscy producenci zaczęli stosować przemysłowe metody sitodruku na początku lat 90. Ten proces drukowania jest wyjątkowy, ponieważ umożliwia drukowanie na wielu materiałach o różnych fakturach i kształtach. Jest to również jedna z niewielu metod drukowania na różnych podłożach. Dzięki rozwojowi nowych gałęzi przemysłu dostępne są nowe materiały i projekty. Na przykład powstanie przemysłu motoryzacyjnego i płyt kompaktowych doprowadziło do powstania zakładów i studiów sitodruku. Firmy te zaczęły tworzyć plakaty, materiały opakowaniowe i nie tylko. Dodatkowo presja wolnego rynku sprzyjała powstawaniu wielu drukarni do tworzenia reklam, materiałów biurowych i upominków. Przykładem jest nasza drukarnia sitodruk w Poznaniu.

Sitodruk – zalety

WIELE MOŻLIWOŚCI ZASTOSOWAŃ

Każdy może wykorzystać sitodruk do znakowania gadżetów z papieru, kartonu, drewna, tkaniny, skóry czy plastiku. Co więcej, jest to niezwykle wszechstronna technika znakowania, zdolna do osiągnięcia wielu rezultatów na wielu różnych materiałach. Sitodrukiem można nakładać nadruk na tkaniny, bawełnę, dzianiny, a nawet na zewnątrz — co czyni je doskonałym wyborem do znakowania czapek, parasoli i toreb. Polecamy również druk na kartonie, który wykonujemy!

TRWAŁOŚĆ I WYSOKA JAKOŚĆ

Stosowanie wysokiej jakości farb drukarskich gwarantuje, że wydruki na sicie są odporne na wilgoć, promieniowanie UV, zużycie i nie tylko. Intensywność lub czystość koloru jest ważną częścią tworzenia dobrego nadruku. Technologia ta charakteryzuje się bardzo intensywnym nasyceniem.

WSZECHSTRONNOŚĆ

Sitodruk jest możliwy zarówno na płaskich, jak i okrągłych powierzchniach.

DOBRA CENA!

Niska cena jest mocną przewagą konkurencyjną. Techniki znakowania są niedrogie w przypadku drukowania tego samego powtarzającego się wzoru.

Sitodruk – wady

Metoda drukowania, jaką jest sitodruk, nie ma wysokiego wskaźnika wydajności. Technologia ta, w porównaniu z innymi metodami, zajmuje dużo czasu. Dlatego ludzie muszą wziąć pod uwagę koszty i korzyści przy podejmowaniu decyzji co chcą wydrukować. W idealnej sytuacji klienci powinni trochę poczekać, zanim otrzymają wydrukowaną grafikę. Kolejną wadą sitodruku jest to, że nie sprawdza się on na ciemnych podłożach. Dzieje się tak, ponieważ podczas drukowania bieli na czarnej powierzchni atrament drukarki na krótko przebija kolor pod spodem. Jednak ten problem można złagodzić, wybierając wysokiej jakości farby i materiały. Ostatnim powodem odrzucenia przy małych nakładach jest to, że sitodruk jest nieekonomiczny finansowo w przypadku druku mniejszych partii (takich, które bardziej opłacałoby się wydrukować w technologii druku cyfrowego).

Nadruk sitodruk – jak rozpoznać sitodruk?

Identyfikacja sitodruku nie jest taka prosta, jakby się wydawało, a nauka tego zajmuje więcej czasu, niż by oczekiwano. Wszystkie czynniki identyfikujące są związane z kolorem nadruku – złote, srebrne i kolorowe obrazy są łatwe do rozpoznania. Jednak przejścia tonalne są łatwe do zidentyfikowania i nikomu nie powinny sprawiać trudności. Badając proces druku, możemy zauważyć maleńkie sitka, przez które przechodzi atrament. Jest to jeden z bardziej charakterystycznych znaków identyfikujących proces sitodruku.

ul. Obornicka 49a, 62-002 Suchy Las

Drukarnia Poznań

Paw Druk Drukarnia
(+48) 61 843 38 10
biuro@pawdruk.pl